Za vědou až do nejvyšších pater Akademie věd ČR

Markéta je studentkou magisterského studia biotechnologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V oblasti vědy tedy není žádným nováčkem.

Na práci výzkumníka v laboratoři jí však chybí zkušenosti v oblasti komunikace s lidmi, předávání znalostí druhým nebo organizačního managementu, proto se rozhodla přihlásit se do výběrového řízení na stáž k jedné z Top žen Česka a vrcholové manažerce, předsedkyni Akademie věd prof. Evě Zažímalové.

Strávením týdne po boku paní předsedkyně, která si svým týmem připravila opět velmi nabitý program, si Markéta splnila svůj sen. S kým vším se Markét po dobu stáže setkala a co ji tato zkušenost naučila?

 

Přečtěte si její blog 👇🏼

_______________________________________________________

Proč ses přihlásila na stáž na Akademii věd ČR, kde jsi stínovala samotnou předsedkyni této instituce paní prof. Evu Zažímalovou?

 

Stáž u paní předsedkyně pro mě byla příležitost nahlédnout do dění na druhé straně pomyslné vědecké barikády. Do teď jsem ve vědeckém světě působila jen jako výzkumník, nicméně mě zajímalo, jak pracují lidé, kteří tuto výzkumnou práci umožňují vedením vědeckých institucí. Akademii věd jsem měla možnost poznat skrze mnohé ústavy, a proto mi přišla jako nejlepší místo, kde nahlédnout pod pokličku právě zmiňované druhé strany barikády. To, že by se naskytla tato možnost u samotné předsedkyně, byl skoro až nedosažitelný sen.

 

Jak bys popsala stáž 2 slovy?

 

Nečekaná příležitost.

Akademie věd ČR

Jak ve stručnosti vypadal tvůj týden? Jak stáž probíhala?

 

Kancelář AV si pro mě připravila velmi nabitý a pestrý program. Měla jsem možnost projít si a seznámit se s činností mnoha oddělení vedení AV, stejně jako stínovat paní předsedkyni na jejích schůzkách a výjezdech, přičemž nás jeden z nich zavedl až na mou rodnou Moravu. Měla jsem dokonce to štěstí trefit se do týdne, kdy byla vládou pořádána konference k transferu znalostí, které jsem se také účastnila. Celou dobu se o mě navíc starali skvělí a přátelští lidé, kteří mi byli ve všem nápomocni. Během tvorby programu mysleli i na mé studijní zaměření, poslední den jsem tak měla možnost navštívit Ústav organické chemie a biochemie AV ČR.

 

Co považuješ za největší zážitek?

 

Ač je těžké zvolit pouze jeden zážitek, nejspíše bych vybrala zmiňovanou konferenci. Akce se účastnilo mnoho významných osobností v čele s panem premiérem, vedení jednotlivých ústavů AV nebo třeba vedení univerzit. Zároveň bylo velmi příjemné setkat se s lidmi, které jsem poznala právě během svého zapojení na různých ústavech, například v rámci soutěží. Velmi mě potěšil pan Mocek, vedoucí vědeckého a výzkumného centra HiLASE, který mě přišel osobně pozdravit, jelikož si mě pamatoval ze soutěže, kterou centrum pořádalo.

 

Co tě na kariéře „vědátorky“ tolik uchvátilo? Pomohla ti stáž ujasnit si profesní směr, kterým by ses chtěla vydat?

 

Vědecká práce se mi vždy líbila pro svoji pestrost a objevování nového, zároveň pojí manuální práci s teoretickou, samozřejmě je ale nutné zmínit, že i tato práce nepřináší jen pozitiva a může být často frustrující. Stáž mi ukázala, že pokud je člověk vědě opravdu oddán a baví ho, nicméně by více ocenil například aspekty vedoucích pozic nežli laboratorní práci, existují i takové příležitosti, a nejsou nedosažitelné.

Markéta na stáži v Akademii věd ČR

Co tě stáž naučila a jak budeš na tuto zkušenost vzpomínat?

 

Stáž mi především ukázala, jak široké spektrum záležitostí vedení veřejné výzkumné instituce řeší a jaká jsou aktuálně řešená témata. Také jsem měla možnost poznat mnoho inspirativních lidí, kteří, ač se pohybují v pomyslných vyšších kruzích, jsou stále velmi otevření a přátelští. Na celou stáž budu vzpomínat v tom nejlepším a doufám, že jsem se s lidmi, které jsem tam poznala, neviděla naposled.

 

A co bys doporučila ostatním, kteří přemýšlejí, že by se také přihlásili na nějakou stáž PročByNe?

 

Určitě neváhejte a přihlaste se, i kdyby na posledních chvíli, jako já. I když to nejméně čekáte, může se Vám otevřít cesta do míst, o kterých jste do teď jen slýchali nebo četli. 😊

Návštěva patronky PročByNe? europoslankyně Martiny Dlabajové v Akademii věd ČR.

Přihlas se na stáž i ty! Sleduj naši nabídku stáží nebo si napiš o tu vlastní vysněnou do Sběrny přání. 👍🏻