Makro stáž v Microsoftu

Microsoft

Microsof Office. Microsoft Azure. Microsoft Surface. Eshopista. Hackathon. Pro někoho spousta výrazů, kterým ne zcela rozumí, pro jiné naprosto fascinující svět moderních technologií. Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín během své stáže snů v Microsoftu zjistili, co všechno dnes moderní technologie dokážou. Účastnili se mnoha zajímavých vědeckých konferencí a schůzek, pomáhali s výukou v kurzu Microsoft Office a dokonce skončili na druhém místě během firemního Hackhatonu! V jejich blogu si můžete přečíst o všem, co díky projektu PročByNe zažili. 👇🏼

______________________________________________________

Je krátce po šesté hodině ráno a já vyrážím z Moravy vlakem do Prahy – přesněji do sídla firmy Microsoft. Mám se zde potkat s Rosťou, Lubou a Luckou, která nás má na starosti po celých 14 dní naší stáže. Ihned po přivítání jsme vystoupali do osmého podlaží, kde jsme se setkali s Reném a Petrem. René nám sdělil náš program na aktuální týden a ihned poté jsme započali s hodinovou přednáškou o Microsoft Azure.

Jelikož Rosťa je v denním styku s vědeckým týmem v oboru jaderné fyziky a Luboš má jako lektor anatomie k vědě také blízko, diskutovali jsme převážně o situaci vědy v naší zemi a jejího vztahu k nejmodernějším technologiím. Odcházeli jsme se zadaným úkolem a rozšířenými obzory. V čase oběda jsme navnadili chuťové pohárky v jídelně v osmém patře ovocem a zamířili jsme s Luckou do přízemí na oběd. Po výtečném jídle nás už čekala Tu Anh, která nás provedla téměř celým komplexem. Mohli jsme tedy vidět vše od střechy, na které se v létě pořádají pravidelné barbeque, přes sportovní patro s kulečníkovým a ping-pongovým stolem, šipkami až po garáž s kytarami, bicíma a vším, co správná kapela potřebuje. Jestli se ptáte proč, tak je to právě proto, že firma Microsoft v garáži vznikla.

Po prohlídce jsme se s Rosťou a Lubou šli občerstvit do hubu (takto se zde nazývá část s kuchyňkou) a s plechovkami limonády jsme se zavřeli ve focus roomu a začali přemýšlet nad dopoledním zadáním. Při brainstormingu jsme využili Rosťových zkušeností z vědeckého výzkumu, ke kterým jsme přidali Lubovy skvělé nápady a mou technologickou znalost. Po více než hodině jsme zaklapli dveře s téměř hotovým řešením.

Na konci našeho prvního dne v Microsoftu jsme s Luckou vyřešili potřebné formální náležitosti stáže. Se slovy, že se těšíme na zítřejší den, jsme se rozloučili a šli domů.

 

Matěj

 

MAKRO STÁŽ V MICROSOFTU II.

Utorok 5.2.2019

Dnešný deň začína raňajkami v 8. poschodí Microsoftu, kde sa stretávam s Matejom. Po vzájomnom privítaní sme prediskutovali deň, ktorý nás čaká a presunuli sme sa k občerstveniu. Po výbornom sandwichy sme sa vydali do prízemia, kde sa nachádza Microsoft Coworking Space.

Po výstupu z výťahu sme privítali s Tu Anh, ktorá nám všetko predstavila bližšie. Vošli sme do modernej útulnej miestnosti, kde nás hneď upútal biely nápis Microsoft Coworking Space, okolo ktorého sa nachádza niekoľko inšpiratívnych citátov. Ide o projekt pre start-upy, ktorým má pomôcť nielen s miestom na produktívnu prácu, ale slúži aj na poskytovanie odborných rád priamo od Microsoft expertov a mentorov. Spustený bude 6. března a myslím si, že poslúži množstvu začínajúcich firiem.

Opäť sme sa ocitli v 8. poschodí, kde sme rýchlo doplnili pitný režim. Následne mierime do zasadacej miestnosti, kde nám Miroslav predstavil množstvo projektov zameraných na vzdelávanie, ktoré buď organizuje Microsoft, alebo sa na nich podieľa ako partner. Zaujímavé je napríklad vzdelávanie žiakov základnej a strednej školy pomocou Minecraftu – čo je niečo, čo som ja považoval za nemožné. Miroslav ma ale rýchlo presvedčil o opaku a ukázal nám, ako pomocou tejto hry učia deti nielen základy programovania, ale aj napríklad chémiu.

Po vynikajúcom obede sme si (v pomaly začínajúcej tradícii) zobrali plechovky limonády a dali vo focus roomu rýchly brainstorming nad úlohami z dopoludnia. Odbilo 14:00 a my sme začali hľadať konferenčnú miestnosť s názvom „Cheers“. Nazvaná je tak podľa jej výzdoby v štýle tradičnej českej hospody.

Prišli sme do nej ako prví a po chvíľke nás privítala Lucka a Jiří, ktorý je právnikom Microsoftu. Rozprávali sme sa o GDPR a práva ohľadom umelej inteligencie, najmä v súvislosti so samoriadiacimi autami.

Na záver sme sa zišli s Reném, ohodnotili náš doterajší pobyt – ktorý je nad naše očakávania – rozlúčili sa s Luckou a druhýkrát opustili sídlo Microsoftu.

 

Luboš

 

Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín jsou na stáži snů ve společnosti Microsoft v Praze

 

 

MAKRO STÁŽ V MICROSOFTU III.

Středa 6.2.2019

Dnešní den začal už v 8:45 výbornou snídaní. Dnes byly oproti jiným dnům navíc nabízeny dortíky, kterých jsme se ihned ujali a s radostí jsme nad výbornou snídaní diskutovali o tom, co nás čeká dnes a co se dělo za uplynulé dva dny, a dokonce byl čas na rychlý brainstorming o našich úkolech.

Dnešní program začal naší účastí na konferenci týkající se právních záležitostí okolo ochrany osobních údajů a GDPR. Konkrétně jsme vyslechli dvě přednášky. První byla taková úvodní, jak probíhá kontrola od úřadu pro ochranu osobních údajů ve firmě. Druhá přednáška byla o reálné zkušenosti s takovou kontrolou ve velkém obchodním centru, konkrétně na Černém mostě: jak to funguje, na co si má dát firma během kontroly pozor a tak. Konference byla velmi přínosná, líbila se nám, ale byla určená spíše právníkům, takže některé části na nás byly až moc odborné.

Po konferenci následoval výtečný oběd v restauraci, po kterém nám zbyla půl hodinka času. Já jsem ji trávil nad notebookem a vyřizoval emaily, protože po jídle s plechovkou coly v ruce jsem byl rád, že sedím. Moji kolegové šli hrát stolní tenis, aby byli odpočatí a svěží na odpolední program, který nám začínal již ve 12:00, a to nastíněním toho, co nás bude čekat odpoledne.

Naším úkolem bylo asistovat při výuce produktů Microsoft Office, konkrétně Wordu, mladým lidem. Všechny nás to bavilo, během dvou hodin jsme pomáhali s výukou a psaním prvního životopisu ve Wordu, a i když to pro nás bylo velmi psychicky náročné, za sebe mohu říct, že to byla úžasná zkušenost.

 

Rostislav

 

Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín jsou na stáži snů ve společnosti Microsoft v Praze

 

MAKRO STÁŽ V MICROSOFTU IV.

Čtvrtek 7. Února 2019

Tak dnes konečně! Zatím jsme se nedostali do kontaktu s lidmi, kteří nemluví česky. Dnešní ráno ale všechno změnilo. Na programu jsme měli interní schůzku, nebo lépe řečeno diskuzi, převážně pro managery firmy. Nehovořilo se tedy o technických záležitostech, ale spíše o soft skills, vystupování a celkovém projevu člověka. Rosťa se bohužel z důvodu studijních povinností nemohl dostavit na dopolední program, a tak jsme se tam vydali pouze s Lubou. Pečlivě jsme naslouchali přednášejícího, když tu náhle jsme se měli rozdělit do čtyř týmů. Na každý tým vycházelo zhruba 7 lidí. Dopoledne jsme strávili ve skupinách diskusí s managery Microsoftu v opakujících se cyklech. Po skončení programu jsme se chtěli vydat na oběd, ale ve foyer nás zastavila vůně všemožných specialit a zákusků cateringové služby jako součást programu. V ten moment se naše pohledy střetly a ihned jsme beze slov začali hledat místa k sezení.

Po vydatném obědu o nespočtu chodů jsme se nechali vyvézt do osmého patra, kde jsme si dobrých deset minut povídali s Luckou o našem včerejším programu. Zřejmě to v nás všech zanechalo silný dojem, protože Lubos neváhal a domluvil tuto schůzku k prodiskutování možných zlepšení programu.

Na Eshopistu (projekt pro vzájemné obohacování leaderů e-shopů osobními zkušenostmi z online businessu) jsem se těšil. To byl náš odpolední plán. Nikdy jsem na podobném programu nebyl a osobně mě zajímalo, co se na takové akci bude probírat, do jakých detailů a jací lidé přijdou. Průběh mě rozhodně nezklamal. Vystoupily osobnosti s reálnými zkušenostmi s tvorbou webu či vedení online businessu. Po každé přednášce byla možnost poslat své otázky přes internet a získat na ně odpovědi přímo od prezentujících, což pro mě osobně mělo velkou přidanou hodnotu. Nechyběla ani bloková diskuze pěti účastníků, kteří měli za úkol odpovídat na dotazy moderátorů na předem určené téma i na dotazy od diváků. Dozvěděl jsem se plno nových informací, které bych zřejmě na internetu jen tak nevyhledal, za což jsem vděčný.

S úsměvem na rtech jsme odcházeli v 7 hodin večer domů. Tohle byl opět skvělý den!

 

Matěj

 

Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín jsou na stáži snů ve společnosti Microsoft v Praze

 

MAKRO STÁŽ V MICROSOFTU V.

Piatok 8.2.2019

Hackathon je akcia, pri ktorej programátori, grafici a poprípade aj webdizajnéri intenzívne pracujú na softvérovom projekte. V Microsofte dnes jeden prebiehal, takže sme sa ho neváhali zúčastniť. Jeho téma bola chatbot v súvislosti s hotelom.

Po zahájení programu nastala séria prednášok o rôznych technológiách, ktoré môžeme využiť. Nebolo ľahké držať krok, a veľa vecí sme si doštudovali za pochodu. Niekoľko prvých hodín sme iba inštalovali softvér, ktorý bol potrebný pre vývoj. Už toto bolo celkom náročné a polovica vecí nám nefungovala. Začínalo to trochu pripomínať vtip – medik, jadrový fyzik a analytik prídu na Hackathon plný developerov. Nakoniec sme ale rozbehli viac ako polovicu a mohli sme začať 😀

Využívali sme konferenčnú miestnosť Microsoftu, čo bolo úžasné. Veľa miesta, projektor a stena plná tabúľ, ktoré sme využili na brainstorming. Ako prvé sme si ucelili obraz o našej aplikácii. Ako bude vyzerať, ako sa bude ovládať a kto ju bude používať. S posledným krokom sme zároveň začali tvoriť marketingový plán. Aké sú výhody pre hosťov, a aký prínos to bude mať pre samotný hotel. No a konečne sme začali.

Rozdelili sme sa na marketingový a developerský tím. Ja osobne som spadal pod marketing – navrhol som teda logo a snažil sa prepracovať prezentáciu produktu pomocou predchádzajúceho brainstormingu. Medzičasom sa priam zázračne začínala črtať aplikácia, ktorá nakoniec bola (v rámci našich časových možností) celkom použiteľná na ukážku. Doladili sme posledné detaily, a vyčerpaní sme sa vrátili do hlavného sálu, pripravení na prezentáciu výsledku.

Prezentácia mala úspech! Ja som prezentoval náš marketingový plán a Matej ukazoval a komentoval live ukážku našej aplikácie. S napätím sme sa posadili naspäť do publika a čakali sme na výsledok. Po chvíli sa komisia vrátila a začala oznamovať výsledky. Prvá cena bola predaná, nasledovalo odovzdanie druhej. Zrazu zaznelo meno nášho tímu a na našich tvárach sa rozžiaril úsmev. Podarilo sa to. Skončili sme druhí. Smiali sme sa celú cestu do 8. poschodia, pri opúšťaní Microsoftu (už druhý krát neskoro večer), pri lúčení na zastávke a ja osobne až do večera, pokým som nezaspal. Bol to pre nás naozaj úspech.

 

Luboš

 

Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín jsou na stáži snů ve společnosti Microsoft v Praze

 

 

MAKRO STÁŽ V MICROSOFTU VI.

Pondělí 11. února 2019

Po odpočinkovém víkendu, kdy nám všem postupně docházelo, co jsme dokázali v pátek, jsme se sešli v osmém patře na krátkou druhou snídani a probírali, co nás bude čekat druhý týden naší stáže.

 

Dnešním programem byla série přednášek pod hlavičkou Microsoft Student Day, což je akce určená především pro středoškoláky. Série přednášek dlouhých zhruba 20 minut měla poskytnout prostor studentům zkusit si přednášení před publikem a zároveň se publikum mělo dozvědět nějaké zajímavé informace o produktech Microsoftu. Témata byla velmi různorodá, od práce s Office po Azure.

Nejvíce mě osobně zaujala přednáška o tvorbě chatbota, což byla naše úloha na pátečním Hackhatnonu. Zjistili jsme, že nahrát chatbota na Azure (kde mimochodem Microsoft nabízí studentům 200$ kredit do začátku) není žádný problém a ještě lehčí je ho propojit třeba s emailem či messengerem, což jsou věci, na kterých jsme se v pátek zasekli. Kdybychom na tuto přednášku mohli jít před Hackhathonem, vedlo by se nám určitě lépe. 😊

Následovala panelová diskuse, kde se probíralo vše možné a odpovídalo se na dotazy z publika. Aktéři dávali studentům hodnotné rady a diskuse byla velmi přínosná. Další skvělou věcí byla přednáška o certifikátech, které je možné získat a proč je to vlastně dobré. Nakonec si taky nějaké uděláme. Den jsme zakončili pozdním obědem a tentokrát výjimečně jsme se vydali domů již za světla.

 

Rosťa

 

Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín jsou na stáži snů ve společnosti Microsoft v Praze

 

 

MAKRO STÁŽ V MICROSOFTU VII.

V úterý 12. února jsme se účastnili snídaně s klienty. V zasedačce s názvem DNA se sešlo okolo šesti zástupců podniků, které zajímá moderní e-commerce. Během snídaně nám přednášel Nikola o nových trendech a směrech, kam se s největší pravděpodobností budou e-shopy ubírat. Aby přednáška nebyla pouze teoretická, tak se naše kroky ubraly z osmého patra do lobby, kde Microsoft nabízí prohlídku “obchodu budoucnosti“.

Jedná se o ukázku toho, co vše dnes technologie dokáží. Od počítání návštěvnosti obchůdku pomocí kamery přes detekci tvoření fronty až po upravování nabídky na e-shopu přímo na míru daného zákazníka v závislosti na jeho dřívějších interakcích s e-shopem. Po prohlídce jsme se sešli opět v zasedačce, kde se rozpoutala diskuze a vzájemná výměna názorů.

Následoval vydatný oběd a tak jsme si s Rosťou a Ľubou řekli, že si odpočinem u šipek. Přes stolní fotbálek jsme nakonec skončili u kulečníku.

Ve 2 hodiny odpoledne už následoval meeting s Mirkem, který se zabývá tím, jak Microsoft může pomoci se vzděláním na školách. Již na začátku naší stáže jsme s ním měli dvou hodinový sedánek, kde jsme otevřeli různé problematiky, které jsme měli za úkol rozpracovat a přijít s možným řešením. Naše příprava se vyplatila a potěšili jsme ho novými nápady a řešeními. Sotva jsme se s ním rozloučili, už do místnosti přicházel René, kterého jsme nějakou dobu kvůli jeho pracovní vytíženosti neviděli.

Opět jsme si spolu shrnuli dosavadní dění a co bude následovat po zbytek stáže a po ujištění, že nám nic nechybí a všichni jsme spokojení, jsme se pro dnešní den rozloučili. Já jsem si dal s Ľubou ještě 2 hry kulečníku a poté jsme to pro dnešek také ukončili.

 

Matěj

 

Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín jsou na stáži snů ve společnosti Microsoft v Praze

 

MAKRO STÁŽ V MICROSOFTU VIII.

Streda 13.02.2019

Dnešný deň začal raňajkami v hube Matejom, počas ktorých sme dostali mail s úlohou, ktorú sme mali cez deň splniť. Keďže mal Rosťa ešte iné povinnosti, očakávali sme jeho príchod až neskôr cez deň.

Po raňajkách sme sa vybrali hľadať zasadaciu miestnosť, v ktorej sme sa mali úlohe venovať, no spočiatku sme ju nevedeli nájsť. Po chvíľach blúdenia sme však na ňu natrafili. Keďže bola úloha celkom rozsiahla, ihneď sme sa pustili do práce. To už sa k nám pripojil aj Rosťa a spolu sme po dokončení zadania vyrazili na obed.

Po tom, ako sme sa najedli, sme sa rozhodli si po náročnejšom doobedí dopriať jednu partiu kulečníku.

Náš poobedňajší program zahŕňal prezentáciu Microsoft Surface zariadení – hviezdou predstavenia boli Microsoft HoloLens – úžasná technológia, ktorá dokáže zmapovať prostredie a následne do neho premietať holografické obrazce, ktoré sa však premietajú len na displej, ktorý máte pred očami. Z vášho pohľadu to všetko vyzerá neuveriteľne a futuristicky, z pohľadu diváka to však môže vyzerať naozaj komicky, keďže vidí, ako v miestnosti prekračujete neviditeľné prekážky a vyhýbate sa neviditeľným robotom.

Neváhali sme ani sekundu a skúšali sme hry aj výukové materiály – mňa najviac zaujala anatómia.

Myslím si, že ak sa to cenovo sprístupní širšej verejnosti, bude to výborný výukový nástroj.

Posledným programom dňa bola diskusia s Reném o vzdelávaní zamestnancov Microsoftu, čo mňa osobne veľmi nadchlo, a ďalej sme preberali náš deň a zdieľali s ním náš úžas nad spomenutými Microsoft zariadeniami. Po tomto príjemnom rozhovore sme sa rozlúčili, a opäť sa vydali ešte za svetla domov.

 

Luboš

 

Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín jsou na stáži snů ve společnosti Microsoft v Praze

 

 

MAKRO STÁŽ V MICROSOFTU IX.

Čtvrtek 14. února 2019

Ráno jsme přišli na náš poslední den ve společnosti Microsoft. Tento den měl být podle programu takový rozkouskovaný, ale věděli jsme, že tam je schůzka s generálním ředitelem české a slovenské pobočky Microsoftu, na kterou jsme se velmi těšili. Všichni jsme přišli dříve a užívali si volno v krásné budově, trávili čas u fotbálku, šipek a valentýnských dortíků, které byly naprosto všude.

Náš program začínal v 10:00 přednáškou o strojovém učení. Téma to pro nás bylo zajímavé, ale některé části byly již až moc odborné, takže máme co dostudovávat. Avšak jsme se dohodli, že si necháme poslat záznam přednášky.

V 11:00 nás měla čekat schůzka s generálním ředitelem české a slovenské pobočky Microsoftu Rudolfem Urbánkem. Bohužel vznikl nějaký informační šum a schůzka nakonec byla už od 10:30 do 11:00 a my jsme tak přišli až na konec. Avšak i to mělo pozitivní stránku. Dalibor Kačmář si nás během dne vzal na své dvě schůzky. Opět platilo, že jsme nerozuměli ničemu z toho o čem se mluvilo, protože nevidíme do interních věcí Microsoftu. Ale i tak to pro nás bylo velmi přínosné a dozvěděli jsme se něco ze zákulisí tak velké společnosti a jakým způsobem vlastně funguje na top úrovni.

O nic horší nebyla ani prohlídka patra, kde sedí vývojáři Skype. Mají velmi zajímavé prostředí a byli jsme navštívit jejich garáž, což je místo vybavené jako opravdová garáž, kam mohou zaměstnanci chodit a tvořit své vlastní projekty. K dispozici byla třeba 3D tiskárna a zaujal nás taktéž semafor. Byl tam postavený na stole a fungoval. Všichni jsme byli překvapeni jak je veliký. Nakonec nás tam zaujala ještě jedna věc, a to, že stolek, kolem kterého jsme seděli a diskutovali byl vlastně Surface table. To je prostě úžasné, tento konkrétní kus byl asi 13 let starý.

Závěr dne byl tradiční sync s Reném, který se o nás staral po celou dobu stáže a dával nám spoustu skvělých rad. Na této poslední schůzce jsme i my dali feedback o naší stáži, co nám to dalo, co nám to vzalo a celkově náš pohled na věc. Řekli jsme si také, jakým způsobem bychom mohli navázat nějaký druh spolupráce.

Naše stáž byla zakončena naším párminutovým výstupem pro budoucí stážisty. Řekli jsme jim ve zkratce, jaké to bylo a co jsme si odnesli. Nakonec jsme se rozloučili, odevzdali naše přístupové karty a vydali se na cestu domů.

Myslím, že mluvím za nás tři, když řeknu, že stáž byla něco úžasného, že nám hodně dala a naučila nás spoustu věcí. Určitě se zase někdy na jaře sejdeme a s odstupem času opět probereme, co jsme spolu v Microsoftu zažili. 😊

 

Rosťa

 

Matěj Haša, Ĺuboš Repka a Rosťa Kubín jsou na stáži snů ve společnosti Microsoft v Praze