Druhý stín ministryně pro místní rozvoj

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

 

Jirka zažil stáž, která mu dala novou energii a motivaci do budoucna. Dva týdny stínoval ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou. Kromě ministerstva, které se stalo na dva týdny jeho pracovištěm, navštívil také Parlament či Úřad vlády ČR. Účastnil se výjezdu do Německa a Moravskoslezského kraje, svezl ve v Tatrovce na testovacím okruhu nebo byl u schválení novely stavebního zákona. Během své stáže potkal mnoho významných a zajímavých lidí. Např. během tiskové konference k oslavám 115. výročí Harley Davidson se setkal s hejtmankou středočeského kraje, s náměstkem policejního prezidenta ČR či zástupkyní Velvyslanectví USA v ČR. Mnoho věcí zažil poprvé v životě a jak sám říká, mohl se tak cítit opravdu důležitě. Přečtěte si Jirkův blog a dozvíte se více!👇🏼

_______________________________________________________

MR. SHADOW, NA SCÉNU! I.

Pondělí 19. června 2017

Na začátku května si paní ministryně vybrala z desítky finalistů Radku a mě. Radka stáž zvládla už před pár týdny a teď je řada na mně. Je to tady! Je pondělí 19. června a následující 2 týdny budu stínovat paní ministryni Karlu Šlechtovou na Ministerstvu pro místní rozvoj ČR. S panem Klánem (ředitel odboru kanceláře ministryně) mám sraz v 10 hodin a cestou na ministerstvo jsem z toho velkého neznáma celkem nervózní. Pocitu nejistoty mě však profesionálně zbavuje pán na vrátnici, který mi kontroluje tašku, hýří dobrou náladou a padá z něho vtípek za vtípkem. Hned se cítím lépe!

Pan Klán si mě osobně vyzvedává na vrátnici a okamžitě se jdu seznamovat s lidmi, se kterými budu následující dny v kontaktu. Procházíme sekcí regionálního rozvoje, sekcí koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů, sekretariátem paní ministryně a týmem pana Klána. Také se seznamuji s paní Vároši z tiskového a paní Večeřovou, která mě jako parlamentní zpravodaj bude doprovázet do poslanecké sněmovny a senátu.

Dozvídám se, že dnes je paní ministryně na Slovensku, tak se s ní uvidím až zítra. Nevadí, mým pracovním zázemím se pro dnešek stává kancelář pana Klána. Dostávám možnost si vyzkoušet pracovat s materiály, které jsou určeny k jednání vlády. Zkouším celý dokument přečíst a podle předlohy vypsat nejzásadnější informace. I s předlohou je to pro mě opravdu oříšek a myslím, že by byla moje konečná práce nejspíš nepoužitelná  Nicméně tématika investic do infrastruktury v regionu závodu Škoda Auto v Kvasinách mi byla velmi blízká.

Úterý 20. června 2017

Dnes mě čeká náročný program. Jako první přichází na řadu tisková konference ohledně oslav 115. výročí Harley Davidson, které se uskuteční v červenci 2018 v Praze. Tiskovka se koná v klubu Lávka, kam mě společně s paní Vároši a panem Frčkem odváží pan řidič ministerským fárem. Na místo se začínají sjíždět masy harleyářů, kteří s přehledem zahlušují úplně všechno. My si mezitím fotíme motorky a čekáme na paní ministryni. Po jejím příjezdu se přesouváme na zahrádku s krásným výhledem na Karlův most a Pražský hrad. Poté, co paní ministryně zapózuje na vystavené mašině, usedá za stůl společně s hejtmankou středočeského kraje paní Jermanovou, náměstkem policejního prezidenta ČR, zástupkyní Americké ambasády a zástupci klubů Harley Davidson. Postupně početnému obecenstvu, které z většiny tvoří motorkáři, sdělují základní informace o akci, proč je Praha ideálním místem a jaké předběžné opatření je nutné provést. Dozvídáme se, že příští rok mezi 5. a 8. červencem do Prahy dorazí přibližně 70 tisíc motorkářů a celkový počet účastníků srazu by měl pokořit hranici 100 tisíc. Tolik lidí bude samozřejmě velkým problémem zejména v dopravě. Později zachycuji definici hárleyáře, což je „vlasatej, fousatej, pokérovanej gangster.“

Po konci tiskovky se paní ministryně fotí s koženou vestou od chlápka, který byl zvolen jako ukázkový příklad správného harleyáře, skutečně vypadal jako gangster (nechtěl bych ho potkat po setmění na ulici…) 😀

Odpoledne se společně s paní ministryní účastním jednání, které se koná kvůli středečnímu zasedání vlády. Řeší se problematika novely stavebního zákona a následně problematika Národního elektronického nástroje (NEN).

Kolem půl čtvrté však musím opustit jednací místnost, protože se musím přesunout na Vinohrady, kde začíná zasedání Rady pro strategii cestovního ruchu ČR. Zasedání se koná přímo na centrále Czech Tourism. Z MMR jedu na Vinohrady sám, ale hned po příjezdu se seznamuji s paní náměstkyní

Dostálovou, která má na starosti sekci regionálního rozvoje. Okolo stolu je cca 10 lidí a já sedím v druhé řadě za nimi. Diskuzi vede ředitelka Czech Tourismu paní Palatková a po krátkém úvodu předává slovo ředitelce Institutu turismu paní Vogelové. Dozvídám se o nových metodách výzkumu v cestovním ruchu, o novém marketingovém informačním systému, o projektech plánovaných na následující roky a také o akcích, které Czech Tourism podporuje.

 

Jiří Tojnar stínuje ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou

 

MR. SHADOW, NA SCÉNU! II.

Středa 21. června

Hlavním bodem dnešního dne je návštěva Úřadu vlády ČR. Ráno měním modrý blejzr za černé sako, z čehož nemám vůbec radost, protože mi sako moc nesedí a nevypadám v něm jako Mr. Shadow, ale jako Mr. Penguin. Smiřuji se s mým dnešním outfitem a vyrážím na MMR.

Jednání vlády by mělo začínat kolem desáté a pan Klán se rozhodl, že mě na Úřad vlády osobně doprovodí. V 9:30 se dáváme do gala, utahujeme kravaty a vyrážíme pěšky k úřadu. Nevím, jaká je přesně teplota, ale slunce nás vůbec nešetří a v kravatě a černém saku je to fakt zážitek. Po cestě probíráme náplň práce pracovníků odboru kanceláře a dozvídám se různé perličky z praxe, takže nám cesta pěkně utíká.

Po příchodu k budově nevstupujeme hlavním vchodem (tam vstupují pouze ministři), ale využíváme boční vchod, kde se musíme legitimovat a projít bezpečnostním rámem. Dostáváme kartičky, což mi dodává pocit důležitosti, a ujímají se nás dva pánové, kteří nás doprovázejí až do druhého patra do přísálí. Na dlouhé chodbě před jednacím sálem se to hemží novináři, kteří natáčí a fotí každý pohyb jakéhokoliv ministra. Většina z nich už sedí v sále, kam nikdo kromě ministrů nesmí. Výjimkou jsou některé body jednání, kdy mohou být přizváni náměstci nebo odborní poradci.

Všichni, kteří nemohou být uvnitř, jsou stejně jako my v předsálí a společně čekáme na opozdilce. Poznávám i další lidi z MMR, např. náměstka veřejného investování pana Fidlera a ředitelku odboru legislativně právního paní Kotrlou. Asi půl hodiny po očekávaném zahájení jednání přichází i pan premiér Sobotka a jednání může začít. Mám velkou radost, že mám možnost se na tyto místa podívat a spatřit zde i známé tváře. K dokonalosti chybí opravdu málo. Super fotka. Během chvilky paní ministryně vybíhá ze sálu a před zraky překvapených přihlížejících fotíme parádní selfíčko. Teď je z toho 100 % zážitek. Jednání vlády začíná, my vracíme kartičky a odcházíme.

Odpoledne se zabývám materiály na páteční výjezd do Moravskoslezského kraje.

 

Jiří Tojnar stínuje ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou

 

MR. SHADOW, NA SCÉNU! III.

Pátek 23. 6. 2017

Dnes nás čeká náročný den. Jedeme na návštěvu do Moravskoslezského kraje. Na programu je jednání s vedením Moravskoslezského kraje a setkání se členy Regionální stálé konference v Ostravě (RSK – dobrovolné regionální uskupení územních partnerů v oblasti místního rozvoje); návštěva spojená s obědem na Střední škole gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku; návštěva haly výstavby Muzea Tatry Kopřivnice a prohlídka závodu Tatra v Kopřivnici. Celý program je rozepsán v malé brožurce v tzv. minutovníku, a tím se budeme celý den řídit.

Přesně jak bylo naplánováno, řidič zastavuje u mě před domem v 5:20. V autě jedu s paní Vítkovou a panem Klánem (oba z odboru kanceláře). Ostatní členové naší delegace (ministryně Šlechtová, náměstkyně Dostálová, náměstek Semorád a ředitelka odboru komunikace Vároši) jedou dalšími auty a všichni bychom se měli sejít v Ostravě.

Když dorazíme do Ostravy, seznamujeme se s lidmi z úřadu, kontrolujeme, zda je vše připraveno a následně čekáme před budovou na zbytek naší delegace. Po příjezdu a rychlém uvítání přijímá paní ministryně pozvání k soukromému jednání s panem hejtmanem Ivo Vondrákem.

Po tomto jednání se všichni usazujeme ve velké zasedací místnosti. Zde budou jednat i zástupci měst, obcí a místních spolků. Paní ministryně vedení kraje chválí za efektivní čerpání a investování v oblasti kultury a cestovního ruchu. Mluví o nových projektech, výzvách k čerpání a dalších plánovaných akcích. Po svém projevu všem dává prostor na dotazy a po jednání se na paní ministryni vrhají novináři a začíná tisková konference. Obdivuji jak paní ministryně dokáže dlouze a plynule mluvit ke kamerám, a zároveň nevynechat žádný ze zásadních bodů a nových poznatků z jednání.

Z krajského úřadu se auty přesouváme do Frýdku-Místku. Jedeme v koloně osmi vozidel, jelikož s námi jede i hejtman a několik dalších lidí z krajského úřadu.

Přijíždíme na Střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb. Jdeme do druhého patra, kde nám studenti připravují oběd a už z poloviny chodby je vidět, jak se z místnosti valí dým. Zřejmě se něco připálilo 🙂 Ze studentů je vidět nervozita na každém kroku, a tak hned druhé přinesené končí na zádech paní Vároši. Ta to bere v klidu a studenta ujišťuje, že se nic nestalo. Oběd nám moc chutnal a po dezertu se loučíme. Na rozloučenou ještě naše delegace dostává několik dortů s erbem Moravskoslezského kraje.

Nastupujeme do aut a přesouváme se do 26 km vzdálené Kopřivnice. Přijíždíme do areálu firmy TATRA TRUCKS a.s. Nejprve navštěvujeme starý areál, který by měl být přestavěn na moderní muzeum. Momentálně je však budova v tak dezolátním stavu, že nám není z bezpečnostních důvodů vstup doporučen. Přesouváme se tedy do zkušebního areálu Tatry. Jedná se o největší zkušební centrum ve střední Evropě. V areálu je vystaveno pár krásných kousků, které si po příjezdu všichni okamžitě fotíme. Zejména červenou závodní Tatru ze závodu Rallye Dakar. Do té po chvilce usedá paní ministryně a vyjíždí na zkušební trasu, která je plná nejrůznějších povrchů, výmolů a prudkých srázů. Do druhé Tatrovky usedá paní náměstkyně Dostálová. I já mám později možnost usednout a na vlastní kůži poznat jízdní vlastnosti těchto skvostů. Svezl jsem se ve čtrnácti tunovém tankovém tahači s výkonem 600 koní. Pan řidič mi po cestě sděluje všechny informace, které mě zajímají. Dozvídám se, že tento vůz testoval v Saudské Arábii a s tankem na korbě má spotřebu i 100litrů na 100km. Pan řidič mi předvádí rychlost na oválu i výjimečné jízdní vlastnosti v terénu. Jsem opravdu nadšený!

Mezitím už celá naše delegace sedí v budově a sleduje prezentaci o závodu a jeho plánovaných změnách a investičních akcích. Po prezentaci se loučíme a vracíme se zpět do Prahy.

Zažil jsem akční den plný krásných zážitků a setkal se spoustou zajímavých lidí. Zjistil jsem, kolik práce je za přípravou takového dne a také jak je důležité dodržovat časový harmonogram. Čeká mě ještě jeden týden po boku paní ministryně a já se na něj už moc těším!

 

Jiří Tojnar stínuje ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou

 

MR. SHADOW, NA SCÉNU! IV.

Úterý 27. 6. 2017

Sotva ráno přicházím na ministerstvo, dozvídám se nový program. Za chvilku půjdu do parlamentu. To mě trochu překvapuje, protože kolem poledne už mám být na Úřadu vlády, ale nabídku přijímám s tím, že si to snad zvládnu zorganizovat. Na sekretariátu paní ministryně dostávám obálku, kterou mám předat na místě a vyrážím na Malostranské náměstí. Po telefonu se domlouvám s paní Večeřovou (parlamentní zpravodaj), kam mám přesně jít. Přesně podle instrukcí vstupuji bočním vchodem přímo z podloubí Malostranského náměstí. Procházím kontrolou a čekám, až si mě někdo vyzvedne. Mezi tím už přichází další lidé, které znám od vidění z MMR. Např. ředitel odboru kabinetu Luksz Kryński, náměstkyně sekce stavebního práva Marcela Pavlová a další. Z vrátnice jdeme do třetího patra, kde už si nás vyzvedává paní Večeřová a sděluje mi, co se bude přesně dít. Dozvídám se, že se právě dnes bude schvalovat v poslanecké sněmovně novela stavebního zákona, kterou se poslední dva roky ministerstvo velmi intenzivně zabývalo a troufám si tvrdit, že jde o záležitost, do které paní ministryně investovala nejvíce úsilí.

Ale proč jsme tady už teď? Za chvilku jdeme na poslanecký klub KDU-ČSL, kde zástupci MMR, kteří se věnují tématu stavebního zákona, zopakují ve zkratce, o co jde a odpoví křesťanským demokratům na případné dotazy. Pouštějí do jednací místnosti i mě a nějakým nedopatřením usedám k hlavnímu stolu, u kterého sedí např. ředitel odboru územního plánování Roman Vodný, paní náměstkyně Pavlová nebo předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. I přes dotazy jsme v místnosti pouze cca 20 minut, což je prý velmi málo.

Teď následuje klub ANO. Jsme tu však brzy, proto se usazujeme ke stolu v sekretariátu a z legrace zkoušíme odhadovat, kolik poslanců dnes bude pro a zda vůbec dosáhneme 101 hlasů, což je ke schválení nezbytné. Během naší debaty si všímám známých tváří např. ministra obrany Martina Stropnického nebo bývalého ministra financí Andreje Babiše.

Blíží se třináctá hodina a já se musím rychle přemístit na Úřad vlády. Na jednání s klubem ANO tedy nejdu, loučím se a odcházím.

Čekám před Úřadem vlády, kde si mě vyzvedává vedoucí oddělení řízení strategie regionálního rozvoje Radana Leistner Kratochvílová. Společně procházíme kontrolou a jdeme do zasedací místnosti, kde proběhne rada Výboru pro udržitelné municipality. V místnosti je asi 15 lidí a jako první se ujímá mikrofonu paní Pavlíková – Kutějová, která si připravila prezentaci o putovní výstavě Má vlast cestami proměn 2017. Jde o projekt, který ve spolupráci s investory provádí Asociace Souznění Entente Florale CZ. V podstatě přestavují, opravují nebo restaurují budovy, veřejné prostory nebo památky, které obce a občani vnímají jako důležité. A výstava Má vlast cestami proměn 2017 zachycuje na fotografiích místa před i po proměně.

Další body jednání rady se týkají pouze úpravou nástrojů udržitelného rozvoje (Smart cities, Místní agenda 21, Společenská odpovědnost organizace apod.)

Také mě velmi zaujala tématika Strategického rámce Česká republika 2030 a jejich webová stránka, kterou doporučuji navštívit: https://www.cr2030.cz/

Při velmi zajímavé přednášce úplně zapomínám na čas a čtu si sms od pana Klána, že mě paní ministryně nevidí v poslanecké sněmovně na galerii, tak kde tedy jsem?!

Omlouvám se paní Kratochvílové a urychleně se přemísťuji do poslanecké sněmovny. Na hlavní vrátnici náhodou potkávám paní ředitelku Vároši a společně s paní Večeřovou jdeme směrem na galerii. Máme však čas, tak ještě stíháme menší prohlídku poslanecké sněmovny. Vidím všechna známá místa i terasu s krásným výhledem směrem k Hradu. Nedá mi to a fotím. S paní zpravodajkou zvládáme i selfíčko a můžeme pokračovat do galerie.

Jelikož sedíme úplně ve předu u skla, mám výhled na celou sněmovnu. Vidím lavice jen z poloviny obsazené poslanci. Ti, kteří jsou zrovna přítomni, s někým mluví, jí nebo spí. Ve sněmovně je opravdu velký hluk.

Dosedli jsme právě včas, uzavírá se předchozí bod a na řadu přichází novela stavebního zákona. Paní ministryně Šlechtová má jako první slovo. Zopakuje, o co v novele jde a proč je potřeba ji schválit. Po ní už se u mikrofonu střídají různí poslanci, kteří mají různé připomínky. Často vůbec nemluví k tématu nebo jen přemlouvají ostatní ke hlasování pro, nebo proti. Kdo se řádně přihlásí ke slovu a vyčká v pořadníku, dostane slovo na neomezenou dobu. Pokud má někdo připomínku a chce se vyjádřit hned, má na to pouze 2 minuty. Po celkem dlouhé diskuzi má ještě paní ministryně závěrečné slovo a přichází hlasování.

Poslanci se musí přihlásit svými kartami, aby bylo jasné, že jsou na svém místě a následně hlasují zvednutím ruky i tlačítkem na své lavici.

Nejprve se hlasuje pro senátní verzi, která obsahuje několik změn – neschváleno.

Jako druhá jde na řadu sněmovní verze novely (původní) a získává 117 hlasů. SCHVÁLENO. Paní ministryně má velkou radost a vítězně zvedá ruce nad hlavu. Je to velký úspěch!

 

Jiří Tojnar stínuje ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou

 

MR. SHADOW, NA SCÉNU! V.

Středa 28. 6. 2017

Dnes se vydávám na akci s krycím názvem Woche der Nachbarn. Jde o událost, která vznikla na základě přeshraniční spolupráce ČR a Německa (Bavorska). Brzy ráno vyrážím jedním autem s paní Píšovou, panem Klánem (oba z odboru kanceláře ministryně) a vedoucím oddělení urbánní politiky Františkem Kubešem. Jedeme do Bavorské Rudy, což je hned za hranicemi. Jedná se o krásnou malou vesničku, která je prý z jedné třetiny osídlena Čechy.

Po příjezdu se seznamuji s vedoucím oddělení přípravy a metodiky programů přeshraniční spolupráce Martinem Buršíkem, s koordinátorkou česko-bavorské spolupráce Simonou Fink a s několika zástupci německé strany. Po příjezdu paní ministryně vstupujeme do areálu železničního muzea, kde je celá akce připravena. Před budovou muzea jsou postavené stánky s propagačními materiály českých i bavorských regionů. V areálu už jsou desítky lidí a v budově hraje orchestr Pluskurs Volksmusic z gymnázia ve Zwieselu.

Po přivítání jdou na řadu proslovy. Usazujeme se ke stolům, kde mám i já vlastní jmenovku a jako první se ujímá mikrofonu německý ministr financí Marcus Söder. Následuje ho paní ministryně Šlechtová. Oba si pochvalují skvělou spolupráci, která funguje velmi dobře. K tématice se vyjadřuje i starosta města Zwiesel a starosta Bavorské Rudy Georg Bauer.

Po proslovech už přichází zábava ve smyslu prohlídky muzea a ochutnávek tradičních pokrmů. Připraveny jsou např. bílé klobásy, pletené preclíky, koláče apod. Mezi vystavenými lokomotivami a starými vagóny jsou rozmístěné stánky šesti příhraničních regionů, zapojených do přeshraniční spolupráce. Během prohlídky se bavím s panem Buršíkem, který mě blíže seznamuje s problematikou česko-německé přeshraniční spolupráce. Prohlídku oba ministři zakončují společnými podpisy na mapu pohraniční oblasti.

Ještě před odjezdem se jdeme podívat na místní expozici plzeňského kraje. Je to opravdu moc pěkné. Jsou zde vystaveny obrazy, fotografie, sochy apod., ale nejsou tu žádní návštěvníci. Prý se tu pořádají výstavy od známých umělců a návštěvníci sem jezdí velmi nárazově. Po prohlídce expozice plzeňského kraje paní ministryně odjíždí. My jdeme ještě zpět do areálu, ale po chvíli se také loučíme a jedeme zpět do Prahy.

 

Jiří Tojnar stínuje ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou

 

MR. SHADOW, NA SCÉNU! VI.

Čtvrtek 29. 6. 2017

 

Ve čtvrtek probíhala v poslanecké sněmovně odpověď na „Písemnou interpelaci J. Valenty na K. Šlechtovou ve věci Národního elektronického nástroje.“ Pan Jiří Valenta (poslanec za KSČM) tímto dopisem projevil nesouhlas s některými kroky ministerstva, které jsou spojené s NEN.

Už v devět ráno mě paní Večeřová odvedla do galerie poslanecké sněmovny, kde mě paní ministryně vyfotila přímo z ministerské lavice, takže bylo o rozruch postaráno 🙂

Situace ohledně NENu je skutečně složitá. Projekt NEN vznikal ještě v době, kdy byl v čele MMR jiný ministr a už při počátcích se vytvořily velké chyby. Paní ministryně ale problém podrobně popsala a vysvětlila. Měl jsem tedy možnost se v problematice zorientovat a vytvořit si základní souvislosti.

Odpoledne jsem dostal možnost zúčastnit se jednání Pracovního týmu RHSD pro místní rozvoj a fondy EU. Toto jednání proběhlo přímo na MMR a vedla ho paní náměstkyně Letáčková, která mě do sálu v přízemí osobně odvedla. V sále bylo přibližně 20 lidí. Program začal zhodnocením minulého čerpacího období, následovala diskuze o současných programech v období 2014-2020. Nejvíce mě zaujala debata, která se rozpoutala po prezentaci pana Fialky z Ministerstva zemědělství na téma „Podpora obslužnosti venkova.“ Zejména se mi líbily argumenty pana Březiny ze svazu družstev, který mluvil o prodejnách COOP. Řešila se nefunkčnost podpory obchodů s potravinami na malých obcích, zejména v obcích pod 500 obyvatel. Pan Březina řekl, že prodejny COOP na malých obcích jsou velmi často ztrátové, ačkoliv jsou jedinou prodejnou v obci. Firmě COOP tak v těchto případech nejde o zisk, nýbrž o udržení kvality a standardů v obci.

V pátek jsem byl pozván na schůzi, kde paní ministryně debatovala se svými náměstky. Měl jsem tedy příležitost se se všemi rozloučit a poděkovat za spolupráci.

I zde bych rád celou svoji stáž zrekapituloval a zhodnotil.

Do projektu PROČBYNE? jsem se přihlásil na konci března, když se ke mně dostal informační leták s nabídkou stínování ministryně Karly Šlechtové na Ministerstvu pro místní rozvoj. Jelikož MMR je už delší dobu v mém hledáčku, zkusil jsem napsat motivační dopis a spolu s životopisem ho odeslal kamsi do Zlína. Měl jsem z této nabídky pocit asi jako z každé soutěže podobného typu. Že je naprosto nemožné uspět. Velmi brzy mi však přišel mail se zprávou, že postupuji do 2. kola a pokud chci postoupit dál, musím natočit minutovou videovizitku. Chápu, že většina uchazečů to vzdala právě v tomto kroku. Taky nejsem typ, který by se rád předváděl před kamerou 🙂 Video nakonec s menšími obtížemi vzniklo a k mému údivu mi přišla pozvánka do finálového kola přímo na MMR. I přes velkou konkurenci si mě paní ministryně vybrala.

Dostat se k takové příležitosti tedy není jen tak a že se bude jednat o něco výjimečného, mi bylo jasné už v květnu. Teď s odstupem času mohu říct, že realita překonala všechna má očekávání.

Kromě ministerstva jsem se dostal i do parlamentu, na Úřad vlády, účastnil se výjezdu do Německa a do Moravskoslezského kraje, svezl se v Tatrovce na testovacím okruhu, byl jsem u schválení novely stavebního zákona a zúčastnil se dalších velmi zajímavých akcí.

Několik věcí jsem zažil poprvé v životě a párkrát se cítil opravdu důležitě 🙂 Mnoho zajímavých lidí mě obohatilo svými zkušenostmi a vědomostmi. Získal jsem větší přehled o politice a přehodnotil mnoho svých názorů. Okolo mě se pohybovali lidé, kteří mě dostali do míst, kam se člověk běžně nedostane a byli ochotni mi vše ukázat a vysvětlit. Cítil jsem se mezi nimi moc příjemně a dva týdny mi utekly jako voda.

Tato stáž mi dala novou energii a motivaci do budoucna. Moc si vážím toho, že taková šance byla udělena právě mně a všem budoucím uchazečům projektu PROČBYNE? doporučuji se přihlásit a stáž si naplno užít! Stojí to za to!

Mr. Shadow se s vámi loučí!

 

Jiří Tojnar stínoval ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou