Jakub na stáži v Evropském parlamentu

Evropský parlament

Poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová

„Den v Bruselu by měl mít 48 hodin!“ To je přání Jakuba, který absolvoval stáž v kanceláři poslankyně Evropského parlamentu Martiny Dlabajové. Meetingy se zástupci Evropské komise, Evropského účetního dvora, výboru CONT aj. Setkávání se zajímavými lidmi, zdokonalení jazykových schopností, osobní návštěva plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku. To je jen malý zlomek toho, co všechno Jakub během stáže prožil, a důkaz, že práce v Evropském parlamentu je opravdu pestrá a každý si tu dokáže najít, co ho baví. Přečtěte si o stáži Jakuba v Evropském parlamentu v jeho blogu 👇🏼

______________________________________________________

JAKUB BUDE NA STÁŽI V EVROPSKÉM PARLAMENTU KONTROLOVAT MILIARDY

Od finálového kola na stáž do Evropského parlamentu v rámci projektu PročByNe?, jehož patronkou je paní europoslankyně Martina Dlabajová, uplynuly přesně dva měsíce. Přestože hlavní vítězkou výběrového řízení se stala Martina Krhlová, dostal jsem v Bruselu také šanci, a to podílet se na přípravě podkladů ohledně rozpočtové kontroly. Pro mě osobně se jedná o ještě zajímavější téma, jelikož úzce souvisí s oborem mého studia.

Nejprve bych vám rád přiblížil oblast, ve které se budu po dobu mé stáže pohybovat. Rozpočtová kontrola je důležitou činností, která je prováděna v každém z orgánů EU. Evropský parlament každý rok uděluje absolutorium (tzv. discharge) Evropské komisi za plnění rozpočtu. V rámci Evropského parlamentu je za tuto oblast zodpovědný Výbor pro rozpočtovou kontrolu, v originále the Committee on the Budgetary Control (CONT), jehož je paní europoslankyně místopředsedkyní. Tento výbor audituje tok finančních prostředků v hodnotě přibližně 130 miliard EUR ročně, jež jsou rozděleny Evropskou komisí převážně mezi členské státy. Mezi hlavní posuzovaná kritéria v rámci tohoto systému finanční kontroly patří hospodárnost, efektivnost a účelnost. Ve zkratce tedy CONT dbá na to, zda veškeré prostředky byly vynaloženy dle daných kritérií a směřovaly ve prospěch sledovaných cílů, mezi které patří například podpora zaměstnanosti, regionálního rozvoje či výzkumu, vývoje a inovací.

Do obdobné problematiky jsem měl šanci nahlédnout v rámci zpracování mé diplomové práce, která se zaměřuje na politiku hospodářské soutěže EU v oblasti poskytování veřejných podpor. Tato oblast je neméně důležitým tématem, neboť účinná ochrana hospodářské soutěže je jedním z klíčových cílů Evropské unie pro zajištění bezproblémového fungování domácího konkurenčního prostředí a vnitřního trhu. V současné době přede mnou stojí mnoho reportů, které je potřeba nastudovat, a kalendář plný meetingů. Pro tuto práci táké člověk potřebuje nejen jazykovou vybavenost, neboť mnoho zpráv obsahuje specifikou anglicko-ekonomickou terminologii, ale také znalost hospodářské politiky pro pochopení jednotlivých ekonomických souvislostí. Hned můj první pracovní týden odstartoval náročnými meetingy se zástupci Evropské komise, Evropského účetního dvora a CONTu. Na těchto schůzkách paní europoslankyně Martina Dlabajová představila zcela novou, inovativní strukturu, kterou se udělení absolutoria bude do budoucna ubírat, ale o tom třeba až příště.

 

Jakub Zádamský,

stážista poslankyně Martiny Dlabajové v Evropském parlamentu   

JAKUB NA STÁŽI V EVROPSKÉM PARLAMENTU II.

Dva měsíce jsou pryč. Uteklo to jako voda. Když se ohlédnu zpět, sám žasnu, kolik zajímavých událostí za tu dobu proběhlo. Pokud jste si někdy stěžovali, že by den měl mít 48 hodin, tak pro Brusel to platí dvojnásob! Práce v Evropském parlamentu je opravdu pestrá. Každý si tu dokáže najít to, co ho baví. Jak už napověděl můj předchozí blog, pohyboval jsem se zejména v oblasti pro rozpočtovou kontrolu. V tomto výboru je paní europoslankyně Dlabajová místopředsedkyní. Musím říct, že s auditem všech finančních prostředků, které jsou každý rok přerozděleny Evropskou komisí, je opravdu velké množství práce. A to se do toho ještě přidá Evropský účetní dvůr a najednou se nahromadí tisíce stran reportů, které je potřeba zanalyzovat.

Člověk musí být neustále ve střehu. Musí umět plánovat svůj čas tak, aby stihl nejen svojí práci, ale aby byl také schopen včas a efektivně zareagovat na nečekané události, které přicházejí dennodenně. Má to samozřejmě i spoustu výhod. Jelikož se pohybujete v samotném centru dění, máte veškeré informace z první ruky! Co ale oceňuji nejvíce, je mezinárodní prostředí, ve kterém jsem pracoval. Poznal jsem spoustu zajímavých lidí a posunul své jazykové znalosti o level výše.

Po měsíčním “warm-up” v Belgii jsem téměř s celým týmem zavítal do francouzského Štrasburku, kde se konalo druhé plenární zasedání Evropského parlamentu. Kolegyně Triin a další stážistka Martina poskytovaly podporu z Bruselu. Jinak Marťo, přeji hodně štěstí s hledáním správného výtahu, protože Evropský parlament ve Francii je opravdovým bludištěm:-). Štrasburský týden byl nabitý samými zajímavými událostmi. Jednou z nich byla například rozprava o stavu EU

s Angelou Merkelovou a François Hollandem či slavností projev španělského krále Felipa.

Další neocenitelnou zkušeností byla možnost doprovázet paní europoslankyni Dlabalovou při návštěvě Evropského účetního dvoru v Lucemburku, kde se konala jedna z přípravných fází udělení absolutoria Evropské komisi za plnění rozpočtu – tedy tzv. Discharge, na kterém po celou dobu usilovně pracujeme.

Tato stáž ovšem nebyla pouze o práci v Parlamentu. Každý víkend se konal nějaký výlet a mohu říct, že Belgii mám kompletně zmapovanou. Díky její strategicky výhodné poloze pro cestování jsem měl dokonce možnost navštívit i kamarády ze svého studijního pobytu v Istanbulu, které jsem roky neviděl. Svět je opravdu malý. Člověk nastoupí v Bruselu do vlaku a za hodinu je v Londýně, za hodinu a půl v Paříži, za tři v Amsterdamu.

Také jsem se naučil žehlit košile, myslím, že líp než T.M.Lewin v jeho promo videu na Youtube,

a vyzkoušel jsem si, jaké to je žít bez telefonu, jelikož jsem o něj záhadným nedopatřením přišel. Zjistil jsem, kolik času člověk zbytečně promarní v digitálním světě. Ze začátku to nebylo úplně jednoduché, třeba když si nemůžete nastavit budíka a přijdete pozdě do práce, nebo když čekáte na potvrzovací sms v rámci internetového bankovnictví. Člověk je pak motivovaný využívat svůj čas efektivněji a místo vybírání filtru na Instagram si jde po práci zahrát s místní partou basketbal před barák nebo si zaběhat do nedalekého parku. Ovšem tento blog bych na psacím stroji „ťukat“ nechtěl:-).

Mohl bych napsat celou knihu o tom, co všechno jsem viděl a zažil. Byly to našláplé dva měsíce, které mi daly opravdu hodně. Nejenže jsem po celou dobu stínoval paní europoslankyni Dlabajovou a její tým, ale také jsem se osobně potkal s generálními řediteli Evropské komise, se členy Evropského účetního dvoru či s ostatními europoslanci. Měl jsem jedinečnou možnost je sledovat při práci a také navštívit různé workshopy, kterých se zúčastnilo mnoho zajímavých osobností z celého světa. Výbor pro rozpočtovou kontrolu dokonce schválil i můj pozměňovací návrh v rámci nového nástroje, jež podporuje snadnější získávání bankovních úvěrů.

Jsem přesvědčen, že by takovéto stáže měly být povinnou praxí při studiu a měly by být ohodnoceny dostatečným množstvím kreditů. Na první pohled se může zdát, že je to příliš krátká doba na to, aby se člověk něco naučil. Obzvlášť, když přijedete do zahraničí a všechno je pro vás nové. Ale největší zkušenosti přicházejí z nekonvenčních míst a Brusel a Evropský parlament těmito místy rozhodně jsou! Já jsem nebyl hlavním vítězem. Přesto jsem dostal příležitost, která byla pro mě dokonce zajímavější než původní stáž, na kterou jsem se hlásil. Tím apeluji na všechny, aby zkrátka zkoušeli nové věci a experimentovali. Každá příležitost má tzv. “learning opportunity”, která vás může obohatit. Ovšem výrazy jako CONT, performance, audit, financial corrections, error rates, ty mě budou pronásledovat v mých snech ještě po následující týdny:-).

Na závěr bych rád poděkoval celému týmu PročByNe? za tuto úžasnou stáž, zejména pak paní europoslankyni Martině Dlabajové, patronce toho projektu. Nesmím zapomenout také na skvělý tým, ve kterém jsem působil. Všem přeji mnoho štěstí a dalších úspěchů!

 

Jakub Zádamský