Bára poprvé ve vysoké politice

Nikdy nebyla v Bruselu a nikdy neviděla zblízka práci lidí v institucích Evropské unie. Přitom studium mezinárodní vztahů a prostředí Evropské unie je její vášní.

Studentka Bára se přihlásila do výběrového řízení na stáž u šéfa kabinetu místopředsedkyně Evropské komise Daniela Brauna a splnil se jí sen. Týden působila v nejvyšších patrech politiky a stínovala nejen historicky prvního Čecha na této pozici, ale nahlédla také do práce jeho týmu a šéfové – české eurokomisařky Věry Jourové.

 

Přečtěte si její blog 👇🏼

_______________________________________________________

Co tě vedlo k tomu, že ses přihlásila na stáž v projektu PročByNe?

O projektu PročByNe? jsem se dozvěděla úplnou náhodou a inzerát na první stáž, který jsem viděla, byla právě v Evropské komisi u pana Brauna.

 

Proč tě zaujala právě stáž u šéfa kabinetu místopředsedkyně Evropské komise Daniela Brauna?

O Evropskou unii se zajímám dlouhodobě a tohle vypadalo jako úžasná příležitost, jak se do jejích institucí podívat poprvé i osobně, navíc ještě u tak vysoce postaveného Čecha. Takže jsem neváhala a přihlásila se.

 

Co jsi od stáže očekávala?

Neměla jsem úplně specifická očekávání, protože jsem si vlastně vůbec nedokázala představit, co je náplní práce šéfa kabinetu eurokomisařky Věry Jourové. Ale byla jsem nadšená, že se poprvé podívám do Unie jako insider, a budu si moct konečně udělat představu i třeba o tom, zda bych chtěla v evropských institucích dále pracovat.

 

A co sis tedy ze stáže odnesla?

Naprosté nadšení, obrovský obdiv pro pana Brauna i pro všechny lidi, kteří ho v jeho práci obklopují. A taky to, že tohle je profesní směr, kterým se chci ubírat. Byla jsem přímo u rozhodování o budoucnosti Evropské unie v oblastech, jako je nová legislativa o umělé inteligenci nebo o svobodě médií, a celkově jsem mohla vidět obrovské množství zajímavých věcí.

Bára na stáži v Evropské komisi v Bruselu

Naučila ses konkrétně něco, co využiješ ve svém studiu nebo v budoucí profesi?

Zjistila jsem, že množství textů, které musím kvůli studiu přečíst, se po téhle týdenní zkušenosti zdá být směšně malé :D. Ale celkově si myslím, že jsem díky stáži získala první přehled o tom, co práce v Evropské komisi obnáší, ale i to, jak se k ní jednotliví členové kabinetu dostali, nebo, jaké jsou v ní kariérní možnosti. Myslím, že to byla do budoucnosti neuvěřitelně cenná zkušenost.

 

Ať si uděláme lepší představu, popiš den nebo úkoly, na kterých jsi pracovala a co ses u toho dozvěděla a naučila.

Každý můj den byl neuvěřitelně nabitý, stejně tak jako kalendář pana Brauna. Mezi nejzajímavější věci, kterých jsem se mohla účastnit, byly například online hovory paní komisařky s vedením Meta a YouTube a pak taky setkání s vedením Deutsche Welle, nebo účast na zahajovací večeři ke konferenci Fighting Misinformation Online.

Zároveň jsem se ale mohla zapojit do každodenního fungování kabinetu. Chodila jsem na všechna setkání jeho členů, kde se vzájemně informují o tom, co se v rámci jejich agendy zrovna řeší. Byla jsem také u setkání pana Brauna s jednotlivými členy a nahlédla jsem i pod ruce lidí, kteří se paní komisařce starají o komunikaci.

Celkově jsem nadšená z toho, jak mě celý kabinet vstřícně přijal a také z toho, že jsem mohla stínovat vlastně nejenom pana Brauna, ale do značné míry se podívat i k ostatním lidem z týmu, který obklopuje paní eurokomisařku Jourovou.

S týmem místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové

Přihlas se na stáž i ty! Sleduj naši nabídku nebo si napiš o svou vysněnou stáž do Sběrny přání 👍🏻